4 Oca 2013

Emziren annelere...

 
 
Anne sütü artırımı ile ilgili kızım Beste'yi emzirdiğim dönemlerde yediğim içtiğim ve faydasını gördüğüm birkaç şeyi burada ve yine uygulayıp faydasını gördüğüm Prof. İbrahim Saraçoğlu'nun kürlerini burada yazmıştım.
 
Şimdiyse ikinci emzirme dönemimi yaşıyorum. Oğlum 1. ayını bitirdi. Sadece anne sütü alarak.. Beste'de olduğu gibi Berk'in de ilk 6 ayını sadece anne sütü alarak geçirmesini diliyorum ve bunun için de yediğime, içtiğime, moralime dikkat etmeye çalışıyorum. Uykum için de daha iyi performansım olsun isterdim ama şu ara maalesef onu gerçekleştiremiyorum. Yine tahin helvası yemeye ve üzerine bol bol su içmeye devam ediyorum. Taze soğanın çok etkili olduğunu gördüm. Pekmez aynı şekilde etkili. Yiyecekler tamam da bu sefer yine çok başarılı bulduğum bir üründen bahsetmek istedim. Doğum yaptığım hastanede vermişlerdi. İlk olarak orada denedim. Tadı gayet güzel. Ancak ben süt artırımına oldukça faydası olduğunu düşünüyorum. Hastaneden getirdiğim paketi bitirdikten sonra 2 kutu daha bitirdim. Bol bol içiyorum. İçeriğinde anne sütüne faydası olan kimyon, rezene, ısırgan ve anason bir arada bulunuyor. Normalde çay tiryakisi olan ben, hamile kaldığım dönemlerde çayı hep azalttım hatta hiç içmediğim günler oldu. Emzirme dönemimde de buna devam ediyorum. Ancak hele de bu soğuk kış günlerinde sıcacık bir şeyler içmeyi çok seviyorum ve Lactate benim için harika bir ürün oldu. Hem seve seve içiyorum hem de sütüme faydası oluyor. Ürün sadece eczanelerde satılıyor ve açıkçası bulmak pek kolay olmadı benim için. Canım eşim, bulabilmek için 8-9 eczane dolaştı. Bazı eczaneler hiç bilmiyor hatta marketlere yönlendiriyorlar. Neyse ki bulmayı başardı ve bulduğu yerden birkaç paket aldı. Bittikçe de siparişle getirtebileceğiz. Emziren annelere tavsiye ediyorum, hele de bitki çayı seviyor iseniz, değmeyin keyfinize..


2 yorum:

  1. canım emizrmek gerçekten çok güzel... benim ilk 3 ay göğüslerimde hep mastit oluştu aciller iğneler vs ama hiç yılmadım bıkmadım ağlasamda ağrıdan ölsemde bırakmadım. çok şükür geçti 1,5 yaşına kadar emzirdim... Yesiklerimiz önemli ama sütü arttıran tek şey su dur yani seni susatacak şeyler ye de ne yersen ye...birde bol bol uyku tabikiii... bıdığı benim için kokla....

    YanıtlaSil
  2. Gebeliğimin 36.haftasını yaşadığım şu günlerde bu yazınızı okumam iyi oldu. Ben de ilk kızım da humanadan çok memnun kalmıştım ama kış günlerinde bunu sıcak sıcak içmem de iyi olur sanırım. Teşekkürler.

    YanıtlaSil